KEMET T494B335M035AS
T494B335M035AS picture photo
Mfg. Part Number
T494B335M035AS
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 35V 20% 1411
Datasheet Download
T494B335M035AS.pdf
Availability of T494B335M035AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T494B335M035AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T494B335M035AS
Internal Part NumberEIS-T494B335M035AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesT494
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494B335M035AS
Related LinksT494B33, T494B335M035AS Datasheet, KEMET Distributor
T494B335M035AS Details Description
Related parts for T494B335M035AS
IC ENCORE MCU FLASH 24K 44PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SCR MOD AC-SW ISO 2200V 600A datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAPACITOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf