KEMET T494B335M035AT
T494B335M035AT picture photo
Mfg. Part Number
T494B335M035AT
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 35V 20% 1411
Datasheet Download
T494B335M035AT.pdf
Availability of T494B335M035AT
QUANTITY
T494B335M035AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494B335M035AT
Internal Part NumberEIS-T494B335M035AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesT494
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494B335M035AT
Related LinksT494B33, T494B335M035AT Datasheet, KEMET Distributor
T494B335M035AT Details Description
Related parts for T494B335M035AT
CAP TRIMMER 1.6-5PF 100V TH datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 24A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 9.76M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 20.5"L X 16.72"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 8.182K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf