KEMET T494C226M010AT
T494C226M010AT picture photo
Mfg. Part Number
T494C226M010AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 10V 20% 2413
Datasheet Download
T494C226M010AT.pdf
Availability of T494C226M010AT
QUANTITY
T494C226M010AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494C226M010AT
Internal Part NumberEIS-T494C226M010AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT494
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494C226M010AT
Related LinksT494C22, T494C226M010AT Datasheet, KEMET Distributor
T494C226M010AT Details Description
Related parts for T494C226M010AT
IC ADC LP 10-BIT 108KSPS 8-UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .064"D .105"L datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 7A TO-3P datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
CABLE 40POS SOCKET-SOCKET 8M datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf
CAP MICA 0.068UF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 31 PIN 30" YEL JACKS datasheet.pdf