KEMET T494C227M006AT
T494C227M006AT picture photo
Mfg. Part Number
T494C227M006AT
Brief Description
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2413
Datasheet Download
T494C227M006AT.pdf
Availability of T494C227M006AT
QUANTITY
T494C227M006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494C227M006AT
Internal Part NumberEIS-T494C227M006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494C227M006AT
Related LinksT494C22, T494C227M006AT Datasheet, KEMET Distributor
T494C227M006AT Details Description
Related parts for T494C227M006AT
FUSE GLASS 20A 32VAC 8AG datasheet.pdf
AMP TBC RECP ASSY 240 PS 4 RW datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR RS-232MULTCH28-SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 107 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CLEAN&FINISH ROLL 12"X30' T datasheet.pdf
QUICK MOUNT, 2 POLE datasheet.pdf
26P F HD CRIMP datasheet.pdf
MKP 1UF 5% 2000VDC DRAWING T5 datasheet.pdf