KEMET T494C476K006AT
T494C476K006AT picture photo
Mfg. Part Number
T494C476K006AT
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2413
Datasheet Download
T494C476K006AT.pdf
Availability of T494C476K006AT
QUANTITY
T494C476K006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494C476K006AT
Internal Part NumberEIS-T494C476K006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package500
SeriesT494
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494C476K006AT
Related LinksT494C47, T494C476K006AT Datasheet, KEMET Distributor
T494C476K006AT Details Description
Related parts for T494C476K006AT
RES MO 1/2W 470 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SENS 750PSI 22MM 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN RING 12-10AWG #6 PIDG datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 25VC SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 30.72MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.56 UF 5% 400 VDC RADI datasheet.pdf