KEMET T494D476M025AG
T494D476M025AG picture photo
Mfg. Part Number
T494D476M025AG
Brief Description
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917
Datasheet Download
T494D476M025AG.pdf
Availability of T494D476M025AG
QUANTITY
T494D476M025AG Order Process
Ship out your order
Specifications of T494D476M025AG
Internal Part NumberEIS-T494D476M025AG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT494
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494D476M025AG
Related LinksT494D47, T494D476M025AG Datasheet, KEMET Distributor
T494D476M025AG Details Description
Related parts for T494D476M025AG
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 4.5V 5TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A T/H 15GOLD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .152M 33POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 70NS 64TBGA datasheet.pdf
GFCI ELECTRICAL KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf