KEMET T494D685M050AT
T494D685M050AT picture photo
Mfg. Part Number
T494D685M050AT
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917
Datasheet Download
T494D685M050AT.pdf
Availability of T494D685M050AT
QUANTITY
T494D685M050AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494D685M050AT
Internal Part NumberEIS-T494D685M050AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesT494
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494D685M050AT
Related LinksT494D68, T494D685M050AT Datasheet, KEMET Distributor
T494D685M050AT Details Description
Related parts for T494D685M050AT
IC SW USB DUAL W/FB 10-UMAX datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% AXIAL datasheet.pdf
GDT 400V 20% 2.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG BLK/YEL 5.3-6.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.75A 10DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
PAC-S300-HE20-V9-050M datasheet.pdf
750 TB SPR CLA R/HOLE datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf