KEMET T494V107K016AS
T494V107K016AS picture photo
Mfg. Part Number
T494V107K016AS
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T494V107K016AS.pdf
Availability of T494V107K016AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T494V107K016AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T494V107K016AS
Internal Part NumberEIS-T494V107K016AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesT494
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494V107K016AS
Related LinksT494V10, T494V107K016AS Datasheet, KEMET Distributor
T494V107K016AS Details Description
Related parts for T494V107K016AS
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING 2442.0MHZ datasheet.pdf