KEMET T495C106K020ZTE450
T495C106K020ZTE450 picture photo
Mfg. Part Number
T495C106K020ZTE450
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312
Datasheet Download
T495C106K020ZTE450.pdf
Availability of T495C106K020ZTE450
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495C106K020ZTE450 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495C106K020ZTE450
Internal Part NumberEIS-T495C106K020ZTE450
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)450 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495C106K020ZTE450
Related LinksT495C106K, T495C106K020ZTE450 Datasheet, KEMET Distributor
T495C106K020ZTE450 Details Description
Related parts for T495C106K020ZTE450
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 50MA SYNC 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 9.9MM RND 6.6MM datasheet.pdf
CABLE 37COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
SR BTS CSINSL 9 ASY CH datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf