KEMET T495C156K010ATE475
T495C156K010ATE475 picture photo
Mfg. Part Number
T495C156K010ATE475
Brief Description
CAP TANT 15UF 10V 10% 2312
Datasheet Download
T495C156K010ATE475.pdf
Availability of T495C156K010ATE475
QUANTITY
T495C156K010ATE475 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495C156K010ATE475
Internal Part NumberEIS-T495C156K010ATE475
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)475 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495C156K010ATE475
Related LinksT495C156K, T495C156K010ATE475 Datasheet, KEMET Distributor
T495C156K010ATE475 Details Description
Related parts for T495C156K010ATE475
FIXED IND 2UH 11.5A 5.85 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS DUAL -140V 50QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 335MA 900 MOHM TH datasheet.pdf
VHDM BP 6R 25C OPEN GOLD 5.15MM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.9A 178 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 37A D3PAK datasheet.pdf