KEMET T495C226K010ATE345
T495C226K010ATE345 picture photo
Mfg. Part Number
T495C226K010ATE345
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 10V 10% 2413
Datasheet Download
T495C226K010ATE345.pdf
Availability of T495C226K010ATE345
QUANTITY
T495C226K010ATE345 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495C226K010ATE345
Internal Part NumberEIS-T495C226K010ATE345
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)345 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495C226K010ATE345
Related LinksT495C226K, T495C226K010ATE345 Datasheet, KEMET Distributor
T495C226K010ATE345 Details Description
Related parts for T495C226K010ATE345
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 1A 5V datasheet.pdf
RES SMD 15.6KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 128K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
T-COUPLE J L=100MM 2M SPRING datasheet.pdf
SFP+ 1X6 CAGE LIGHT PIPE ASSY datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf