KEMET T495C335K035ZTE550
T495C335K035ZTE550 picture photo
Mfg. Part Number
T495C335K035ZTE550
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 2312
Datasheet Download
T495C335K035ZTE550.pdf
Availability of T495C335K035ZTE550
QUANTITY
T495C335K035ZTE550 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495C335K035ZTE550
Internal Part NumberEIS-T495C335K035ZTE550
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)550 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495C335K035ZTE550
Related LinksT495C335K, T495C335K035ZTE550 Datasheet, KEMET Distributor
T495C335K035ZTE550 Details Description
Related parts for T495C335K035ZTE550
IC CPLD 36MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 24.3OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 12V datasheet.pdf
IC TXRX RS485 HALF DUPLEX 8NSOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf