KEMET T495C336K010ZTE380
T495C336K010ZTE380 picture photo
Mfg. Part Number
T495C336K010ZTE380
Brief Description
CAP TANT 33UF 10V 10% 2312
Datasheet Download
T495C336K010ZTE380.pdf
Availability of T495C336K010ZTE380
QUANTITY
T495C336K010ZTE380 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495C336K010ZTE380
Internal Part NumberEIS-T495C336K010ZTE380
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)380 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495C336K010ZTE380
Related LinksT495C336K, T495C336K010ZTE380 Datasheet, KEMET Distributor
T495C336K010ZTE380 Details Description
Related parts for T495C336K010ZTE380
TERM BLOCK PCB 10POS 3.5MM BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 50A SOT227 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf