KEMET T495C336K010ZTE380
T495C336K010ZTE380 picture photo
Mfg. Part Number
T495C336K010ZTE380
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 10V 10% 2312
Datasheet Download
T495C336K010ZTE380.pdf
Availability of T495C336K010ZTE380
QUANTITY
T495C336K010ZTE380 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495C336K010ZTE380
Internal Part NumberEIS-T495C336K010ZTE380
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)380 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495C336K010ZTE380
Related LinksT495C336K, T495C336K010ZTE380 Datasheet, KEMET Distributor
T495C336K010ZTE380 Details Description
Related parts for T495C336K010ZTE380
IC REG LDO 7.5A 5V TO220-3 datasheet.pdf
IC AUDIO DSP 8-CH 38-HTSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 52POS datasheet.pdf
CONN SOCKET 10POS 2MM IDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V 5% BG 0606 datasheet.pdf