KEMET T495C476K016ATE350
T495C476K016ATE350 picture photo
Mfg. Part Number
T495C476K016ATE350
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 10% 2312
Datasheet Download
T495C476K016ATE350.pdf
Availability of T495C476K016ATE350
QUANTITY
T495C476K016ATE350 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495C476K016ATE350
Internal Part NumberEIS-T495C476K016ATE350
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495C476K016ATE350
Related LinksT495C476K, T495C476K016ATE350 Datasheet, KEMET Distributor
T495C476K016ATE350 Details Description
Related parts for T495C476K016ATE350
TRANSF 56MH CRNT SENSE datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TRIMMER 5.5-20PF 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 40POS .254M datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 24pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf