KEMET T495D106K035ATE250
T495D106K035ATE250 picture photo
Mfg. Part Number
T495D106K035ATE250
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
T495D106K035ATE250.pdf
Availability of T495D106K035ATE250
QUANTITY
T495D106K035ATE250 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D106K035ATE250
Internal Part NumberEIS-T495D106K035ATE250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D106K035ATE250
Related LinksT495D106K, T495D106K035ATE250 Datasheet, KEMET Distributor
T495D106K035ATE250 Details Description
Related parts for T495D106K035ATE250
CONN IDC SOCKET 10 POS 15AU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CABLE TIE 30LB WR BLK 10.8" datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 7.5AH datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 510 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf