KEMET T495D106M035AHE300
T495D106M035AHE300 picture photo
Mfg. Part Number
T495D106M035AHE300
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917
Datasheet Download
T495D106M035AHE300.pdf
Availability of T495D106M035AHE300
QUANTITY
T495D106M035AHE300 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D106M035AHE300
Internal Part NumberEIS-T495D106M035AHE300
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D106M035AHE300
Related LinksT495D106M, T495D106M035AHE300 Datasheet, KEMET Distributor
T495D106M035AHE300 Details Description
Related parts for T495D106M035AHE300
IC LINE DRIVER CPE ADSL 8-SOIC datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED TO236-3 SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 459 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 12KV ZM RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf
CB 37C 37#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf