KEMET T495D107K010ZTE100
T495D107K010ZTE100 picture photo
Mfg. Part Number
T495D107K010ZTE100
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
T495D107K010ZTE100.pdf
Availability of T495D107K010ZTE100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495D107K010ZTE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D107K010ZTE100
Internal Part NumberEIS-T495D107K010ZTE100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D107K010ZTE100
Related LinksT495D107K, T495D107K010ZTE100 Datasheet, KEMET Distributor
T495D107K010ZTE100 Details Description
Related parts for T495D107K010ZTE100
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 14POS datasheet.pdf
CAMERA PEN MONOCHROME datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 100W datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
A5 4.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA SOT23 datasheet.pdf