KEMET T495D107K016AHE125
T495D107K016AHE125 picture photo
Mfg. Part Number
T495D107K016AHE125
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T495D107K016AHE125.pdf
Availability of T495D107K016AHE125
QUANTITY
T495D107K016AHE125 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D107K016AHE125
Internal Part NumberEIS-T495D107K016AHE125
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)125 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D107K016AHE125
Related LinksT495D107K, T495D107K016AHE125 Datasheet, KEMET Distributor
T495D107K016AHE125 Details Description
Related parts for T495D107K016AHE125
FIXED IND 150NH 1.015A 110 MOHM datasheet.pdf
CONN IDC 12POS .100 GOLD 24AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 16DFN datasheet.pdf
12P MTEI RCPT HSG ASY 22 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 125W datasheet.pdf