KEMET T495D157K010ATE100
T495D157K010ATE100 picture photo
Mfg. Part Number
T495D157K010ATE100
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
T495D157K010ATE100.pdf
Availability of T495D157K010ATE100
QUANTITY
T495D157K010ATE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D157K010ATE100
Internal Part NumberEIS-T495D157K010ATE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D157K010ATE100
Related LinksT495D157K, T495D157K010ATE100 Datasheet, KEMET Distributor
T495D157K010ATE100 Details Description
Related parts for T495D157K010ATE100
MOSFET N-CH 150V 18A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 13 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 626 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf