KEMET T495D226M025ATE200
T495D226M025ATE200 picture photo
Mfg. Part Number
T495D226M025ATE200
Brief Description
CAP TANT 22UF 25V 20% 2917
Datasheet Download
T495D226M025ATE200.pdf
Availability of T495D226M025ATE200
QUANTITY
T495D226M025ATE200 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D226M025ATE200
Internal Part NumberEIS-T495D226M025ATE200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D226M025ATE200
Related LinksT495D226M, T495D226M025ATE200 Datasheet, KEMET Distributor
T495D226M025ATE200 Details Description
Related parts for T495D226M025ATE200
IC MPU Z180 10MHZ 68PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CABLE HOUSING 5POS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5500PF 6KV X5S RADIAL datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE W/PINS datasheet.pdf