KEMET T495D336K025ASE300
T495D336K025ASE300 picture photo
Mfg. Part Number
T495D336K025ASE300
Brief Description
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917
Datasheet Download
T495D336K025ASE300.pdf
Availability of T495D336K025ASE300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495D336K025ASE300 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D336K025ASE300
Internal Part NumberEIS-T495D336K025ASE300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D336K025ASE300
Related LinksT495D336K, T495D336K025ASE300 Datasheet, KEMET Distributor
T495D336K025ASE300 Details Description
Related parts for T495D336K025ASE300
IC CLK BUFFER 1:10 150MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN SKT 1.6-2MM YELLOW WIREMNT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144TQFP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
1X4 EMI HOUSING ASSY 1 DEGREE datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 36POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf