KEMET T495D475K050ATE275
T495D475K050ATE275 picture photo
Mfg. Part Number
T495D475K050ATE275
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
T495D475K050ATE275.pdf
Availability of T495D475K050ATE275
QUANTITY
T495D475K050ATE275 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D475K050ATE275
Internal Part NumberEIS-T495D475K050ATE275
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D475K050ATE275
Related LinksT495D475K, T495D475K050ATE275 Datasheet, KEMET Distributor
T495D475K050ATE275 Details Description
Related parts for T495D475K050ATE275
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR YELLOW datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
396 TB SPR CLA W/LEVER datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf