KEMET T495D476K010ATE090
T495D476K010ATE090 picture photo
Mfg. Part Number
T495D476K010ATE090
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
T495D476K010ATE090.pdf
Availability of T495D476K010ATE090
QUANTITY
T495D476K010ATE090 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D476K010ATE090
Internal Part NumberEIS-T495D476K010ATE090
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D476K010ATE090
Related LinksT495D476K, T495D476K010ATE090 Datasheet, KEMET Distributor
T495D476K010ATE090 Details Description
Related parts for T495D476K010ATE090
IDC CABLE - HSR34S/AE34G/HSR34S datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HOOD FRONT DUAL SZ16B PG21 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf