KEMET T495D476K020ATE250
T495D476K020ATE250 picture photo
Mfg. Part Number
T495D476K020ATE250
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
T495D476K020ATE250.pdf
Availability of T495D476K020ATE250
QUANTITY
T495D476K020ATE250 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D476K020ATE250
Internal Part NumberEIS-T495D476K020ATE250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D476K020ATE250
Related LinksT495D476K, T495D476K020ATE250 Datasheet, KEMET Distributor
T495D476K020ATE250 Details Description
Related parts for T495D476K020ATE250
COM MODE CHOKE EPOX POT 5000UH datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
RF PROTO MODULE PAN4555 SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
SIGMAFORM TUBING datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 PIN RECP datasheet.pdf
3 V to 5 V Single Supply, 200 kSPS 8-Channel, 12-Bit Sampling ADC IC datasheet.pdf