KEMET T495D685K035ATE400
T495D685K035ATE400 picture photo
Mfg. Part Number
T495D685K035ATE400
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
T495D685K035ATE400.pdf
Availability of T495D685K035ATE400
QUANTITY
T495D685K035ATE400 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D685K035ATE400
Internal Part NumberEIS-T495D685K035ATE400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D685K035ATE400
Related LinksT495D685K, T495D685K035ATE400 Datasheet, KEMET Distributor
T495D685K035ATE400 Details Description
Related parts for T495D685K035ATE400
RES 500 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A TO-92 datasheet.pdf
HOLDER 8 C CELL W/9V SNAP FAST datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF 45D datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf