KEMET T495D685K050ATE190
T495D685K050ATE190 picture photo
Mfg. Part Number
T495D685K050ATE190
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 7343 SMD
Datasheet Download
T495D685K050ATE190.pdf
Availability of T495D685K050ATE190
QUANTITY
T495D685K050ATE190 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D685K050ATE190
Internal Part NumberEIS-T495D685K050ATE190
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesT495
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D685K050ATE190
Related LinksT495D685K, T495D685K050ATE190 Datasheet, KEMET Distributor
T495D685K050ATE190 Details Description
Related parts for T495D685K050ATE190
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 15A TO220AB datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
TRANSFORMER VDSL 3000VRMS T/H datasheet.pdf
RES 1.64M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 38.1VC SOD57 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf