KEMET T495E337K010ATE100
T495E337K010ATE100 picture photo
Mfg. Part Number
T495E337K010ATE100
Brief Description
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824
Datasheet Download
T495E337K010ATE100.pdf
Availability of T495E337K010ATE100
QUANTITY
T495E337K010ATE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495E337K010ATE100
Internal Part NumberEIS-T495E337K010ATE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495E337K010ATE100
Related LinksT495E337K, T495E337K010ATE100 Datasheet, KEMET Distributor
T495E337K010ATE100 Details Description
Related parts for T495E337K010ATE100
ESD LAB COAT W/CUFFS WHITE 2XL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 9, + 11ppm 9pF 60 Ohm -20°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 8POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf