KEMET T495L107K010ZTE180
T495L107K010ZTE180 picture photo
Mfg. Part Number
T495L107K010ZTE180
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
T495L107K010ZTE180.pdf
Availability of T495L107K010ZTE180
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495L107K010ZTE180 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495L107K010ZTE180
Internal Part NumberEIS-T495L107K010ZTE180
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeL
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495L107K010ZTE180
Related LinksT495L107K, T495L107K010ZTE180 Datasheet, KEMET Distributor
T495L107K010ZTE180 Details Description
Related parts for T495L107K010ZTE180
IC XLATOR HEX ECL-TTL 28-PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 100A POWRBLOK datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.52K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 9SIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf