KEMET T495U157K004ZTE200
T495U157K004ZTE200 picture photo
Mfg. Part Number
T495U157K004ZTE200
Brief Description
CAP TANT 150UF 4V 10% 1411
Datasheet Download
T495U157K004ZTE200.pdf
Availability of T495U157K004ZTE200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495U157K004ZTE200 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495U157K004ZTE200
Internal Part NumberEIS-T495U157K004ZTE200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495U157K004ZTE200
Related LinksT495U157K, T495U157K004ZTE200 Datasheet, KEMET Distributor
T495U157K004ZTE200 Details Description
Related parts for T495U157K004ZTE200
CONN HEADER 2MM SINGLE STR 17POS datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN FEMALE TERM 14-18AWG TIN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 250K 8SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 25W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 27-PQFN datasheet.pdf
HIGH-TEMPERATURE LABEL datasheet.pdf
EVC CRIMP FERRULE 737720003 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf