KEMET T495U157K006ZTE200
T495U157K006ZTE200 picture photo
Mfg. Part Number
T495U157K006ZTE200
Brief Description
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 1411
Datasheet Download
T495U157K006ZTE200.pdf
Availability of T495U157K006ZTE200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495U157K006ZTE200 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495U157K006ZTE200
Internal Part NumberEIS-T495U157K006ZTE200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495U157K006ZTE200
Related LinksT495U157K, T495U157K006ZTE200 Datasheet, KEMET Distributor
T495U157K006ZTE200 Details Description
Related parts for T495U157K006ZTE200
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 330 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 16A TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT PIN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf