KEMET T495X107K016ATE080
T495X107K016ATE080 picture photo
Mfg. Part Number
T495X107K016ATE080
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T495X107K016ATE080.pdf
Availability of T495X107K016ATE080
QUANTITY
T495X107K016ATE080 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X107K016ATE080
Internal Part NumberEIS-T495X107K016ATE080
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C