KEMET T495X107K025ZTE150
T495X107K025ZTE150 picture photo
Mfg. Part Number
T495X107K025ZTE150
Brief Description
CAP TANT 100UF 25V 10% 2917
Datasheet Download
T495X107K025ZTE150.pdf
Availability of T495X107K025ZTE150
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495X107K025ZTE150 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X107K025ZTE150
Internal Part NumberEIS-T495X107K025ZTE150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X107K025ZTE150
Related LinksT495X107K, T495X107K025ZTE150 Datasheet, KEMET Distributor
T495X107K025ZTE150 Details Description
Related parts for T495X107K025ZTE150
IDC CABLE-AKR64G/ AE64M / X datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED 5MM VERT HE TINT RED PC MNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
IC LP CONFIG GATE V-XLATR 6-XSON datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
RES 15M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf