KEMET T495X107M016AHE100
T495X107M016AHE100 picture photo
Mfg. Part Number
T495X107M016AHE100
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
T495X107M016AHE100.pdf
Availability of T495X107M016AHE100
QUANTITY
T495X107M016AHE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X107M016AHE100
Internal Part NumberEIS-T495X107M016AHE100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X107M016AHE100
Related LinksT495X107M, T495X107M016AHE100 Datasheet, KEMET Distributor
T495X107M016AHE100 Details Description
Related parts for T495X107M016AHE100
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 2A SOT-563 datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 20"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf