KEMET T495X108K2R5ATE040
T495X108K2R5ATE040 picture photo
Mfg. Part Number
T495X108K2R5ATE040
Brief Description
CAP TANT 1000UF 2.5V 10% 2917
Datasheet Download
T495X108K2R5ATE040.pdf
Availability of T495X108K2R5ATE040
QUANTITY
T495X108K2R5ATE040 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X108K2R5ATE040
Internal Part NumberEIS-T495X108K2R5ATE040
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X108K2R5ATE040
Related LinksT495X108K, T495X108K2R5ATE040 Datasheet, KEMET Distributor
T495X108K2R5ATE040 Details Description
Related parts for T495X108K2R5ATE040
IC Z8 GP MCU 8K OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.31V SC70-4 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TRIMMER 1.8-10PF 300V TH datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf