KEMET T495X157K016ASE100
T495X157K016ASE100 picture photo
Mfg. Part Number
T495X157K016ASE100
Brief Description
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T495X157K016ASE100.pdf
Availability of T495X157K016ASE100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495X157K016ASE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X157K016ASE100
Internal Part NumberEIS-T495X157K016ASE100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X157K016ASE100
Related LinksT495X157K, T495X157K016ASE100 Datasheet, KEMET Distributor
T495X157K016ASE100 Details Description
Related parts for T495X157K016ASE100
IC MODEM CTRL 86E34 28-DIP datasheet.pdf
BRAID UNFLUXED SILVER .025"X100' datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1500W datasheet.pdf
ENCODER MECH ILL 12MM BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CUT & POLISH DISC 8X3/4" A MED datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 420MA 260 MOHM datasheet.pdf
M805 10C 10#20HD PIN RECP OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf