KEMET T495X227K006ATE070
T495X227K006ATE070 picture photo
Mfg. Part Number
T495X227K006ATE070
Brief Description
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
T495X227K006ATE070.pdf
Availability of T495X227K006ATE070
QUANTITY
T495X227K006ATE070 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X227K006ATE070
Internal Part NumberEIS-T495X227K006ATE070
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X227K006ATE070
Related LinksT495X227K, T495X227K006ATE070 Datasheet, KEMET Distributor
T495X227K006ATE070 Details Description
Related parts for T495X227K006ATE070
FUSE HOLDER BLADE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT 50MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 4.3UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf