KEMET T495X476K035AHE200
T495X476K035AHE200 picture photo
Mfg. Part Number
T495X476K035AHE200
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
T495X476K035AHE200.pdf
Availability of T495X476K035AHE200
QUANTITY
T495X476K035AHE200 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X476K035AHE200
Internal Part NumberEIS-T495X476K035AHE200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X476K035AHE200
Related LinksT495X476K, T495X476K035AHE200 Datasheet, KEMET Distributor
T495X476K035AHE200 Details Description
Related parts for T495X476K035AHE200
BATTERY PACK 9.6V 1400 MAH NICAD datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
HOUSING PROFILE STRIP 2 METER datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
8CH INPUT EXPANSION UNIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf