KEMET T495X476M035ATE200
T495X476M035ATE200 picture photo
Mfg. Part Number
T495X476M035ATE200
Brief Description
CAP TANT 47UF 35V 20% 2917
Datasheet Download
T495X476M035ATE200.pdf
Availability of T495X476M035ATE200
QUANTITY
T495X476M035ATE200 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X476M035ATE200
Internal Part NumberEIS-T495X476M035ATE200
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X476M035ATE200
Related LinksT495X476M, T495X476M035ATE200 Datasheet, KEMET Distributor
T495X476M035ATE200 Details Description
Related parts for T495X476M035ATE200
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
TAPE SOLVENT RESISTANT 1" X 60YD datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 15PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1.5W DO204AL datasheet.pdf