KEMET T495X477K006ASE065
T495X477K006ASE065 picture photo
Mfg. Part Number
T495X477K006ASE065
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
T495X477K006ASE065.pdf
Availability of T495X477K006ASE065
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495X477K006ASE065 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X477K006ASE065
Internal Part NumberEIS-T495X477K006ASE065
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X477K006ASE065
Related LinksT495X477K, T495X477K006ASE065 Datasheet, KEMET Distributor
T495X477K006ASE065 Details Description
Related parts for T495X477K006ASE065
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 3.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 28V datasheet.pdf
P&S 4P5W 30A/3PY277/480 CONNEC datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf