KEMET T495X477K006ATE050
T495X477K006ATE050 picture photo
Mfg. Part Number
T495X477K006ATE050
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
T495X477K006ATE050.pdf
Availability of T495X477K006ATE050
QUANTITY
T495X477K006ATE050 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X477K006ATE050
Internal Part NumberEIS-T495X477K006ATE050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X477K006ATE050
Related LinksT495X477K, T495X477K006ATE050 Datasheet, KEMET Distributor
T495X477K006ATE050 Details Description
Related parts for T495X477K006ATE050
CONN HEADER LOW-PRO 26POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.6V SOT25-5 datasheet.pdf
RES 0.432 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN SOCKET 12POS 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf