KEMET T495X686M025ATE125
T495X686M025ATE125 picture photo
Mfg. Part Number
T495X686M025ATE125
Brief Description
CAP TANT 68UF 25V 20% 2917
Datasheet Download
T495X686M025ATE125.pdf
Availability of T495X686M025ATE125
QUANTITY
T495X686M025ATE125 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X686M025ATE125
Internal Part NumberEIS-T495X686M025ATE125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package1
SeriesT495
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)125 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X686M025ATE125
Related LinksT495X686M, T495X686M025ATE125 Datasheet, KEMET Distributor
T495X686M025ATE125 Details Description
Related parts for T495X686M025ATE125
CABLE MCX-RA/MCX-RA 36" 735A datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.19V SC70-3 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 10UMAX datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5MM datasheet.pdf
VIRTEX-6 FPGA CONNECTIVITY KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .25AU 50POS datasheet.pdf
TERM BLOCK 6A 63V 20-26AWG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf