KEMET T496B225K020AT
T496B225K020AT picture photo
Mfg. Part Number
T496B225K020AT
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1411
Datasheet Download
T496B225K020AT.pdf
Availability of T496B225K020AT
QUANTITY
T496B225K020AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T496B225K020AT
Internal Part NumberEIS-T496B225K020AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T496B225K020AT
Related LinksT496B22, T496B225K020AT Datasheet, KEMET Distributor
T496B225K020AT Details Description
Related parts for T496B225K020AT
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8SOIC datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 68UF 20% 6.3V 2312 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
PANEL ADAPTER H3B/C datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 3.0MM R/A PEG datasheet.pdf
RES 221K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
VINYL INSL BRZED SEAM RING TONGU datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 370MA 590 MOHM datasheet.pdf