KEMET T496B475K016AS
T496B475K016AS picture photo
Mfg. Part Number
T496B475K016AS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1411
Datasheet Download
T496B475K016AS.pdf
Availability of T496B475K016AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T496B475K016AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T496B475K016AS
Internal Part NumberEIS-T496B475K016AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T496B475K016AS
Related LinksT496B47, T496B475K016AS Datasheet, KEMET Distributor
T496B475K016AS Details Description
Related parts for T496B475K016AS
DIODE GEN PURP 400V 85A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3.2W POWERMITE datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 52-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
XFRMR 1:1 SMD MAX250 datasheet.pdf
RES 499 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf