KEMET T496C106K025AS
T496C106K025AS picture photo
Mfg. Part Number
T496C106K025AS
Brief Description
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312
Datasheet Download
T496C106K025AS.pdf
Availability of T496C106K025AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T496C106K025AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T496C106K025AS
Internal Part NumberEIS-T496C106K025AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT496
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T496C106K025AS
Related LinksT496C10, T496C106K025AS Datasheet, KEMET Distributor
T496C106K025AS Details Description
Related parts for T496C106K025AS
CONN SOCKET 50POS IDC DL POL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 0.133 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE D 37POS datasheet.pdf