KEMET T496D226M020ATE1K0
T496D226M020ATE1K0 picture photo
Mfg. Part Number
T496D226M020ATE1K0
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
T496D226M020ATE1K0.pdf
Availability of T496D226M020ATE1K0
QUANTITY
T496D226M020ATE1K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T496D226M020ATE1K0
Internal Part NumberEIS-T496D226M020ATE1K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T496D226M020ATE1K0
Related LinksT496D226M, T496D226M020ATE1K0 Datasheet, KEMET Distributor
T496D226M020ATE1K0 Details Description
Related parts for T496D226M020ATE1K0
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Header 56 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SLDR SOCK datasheet.pdf
IC CLOCK SYNCHRONIZER 68TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 2.92MM datasheet.pdf