KEMET T496D475M035ATE1K5
T496D475M035ATE1K5 picture photo
Mfg. Part Number
T496D475M035ATE1K5
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2917
Datasheet Download
T496D475M035ATE1K5.pdf
Availability of T496D475M035ATE1K5
QUANTITY
T496D475M035ATE1K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of T496D475M035ATE1K5
Internal Part NumberEIS-T496D475M035ATE1K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T496D475M035ATE1K5
Related LinksT496D475M, T496D475M035ATE1K5 Datasheet, KEMET Distributor
T496D475M035ATE1K5 Details Description
Related parts for T496D475M035ATE1K5
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CABLE 9COND 20AWG WHITE 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 640MA 394 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf