KEMET T496X107K016ATE700
T496X107K016ATE700 picture photo
Mfg. Part Number
T496X107K016ATE700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T496X107K016ATE700.pdf
Availability of T496X107K016ATE700
QUANTITY
T496X107K016ATE700 Order Process
Ship out your order
Specifications of T496X107K016ATE700
Internal Part NumberEIS-T496X107K016ATE700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT496
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T496X107K016ATE700
Related LinksT496X107K, T496X107K016ATE700 Datasheet, KEMET Distributor
T496X107K016ATE700 Details Description
Related parts for T496X107K016ATE700
IC AUDIO DAC LP 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
PHOTORELAY 350V 0.12A 4-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RELAY 8PIN OCTAL W/CLEAR COV datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
OSC MEMS 75.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
25UF 25V 6.35X12.7 85C AXI datasheet.pdf