KEMET T496X107M006AS
T496X107M006AS picture photo
Mfg. Part Number
T496X107M006AS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2917
Datasheet Download
T496X107M006AS.pdf
Availability of T496X107M006AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T496X107M006AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T496X107M006AS
Internal Part NumberEIS-T496X107M006AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT496
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T496X107M006AS
Related LinksT496X10, T496X107M006AS Datasheet, KEMET Distributor
T496X107M006AS Details Description
Related parts for T496X107M006AS
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 3.55A 28 MOHM datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 21C P 24" RBW JACKS NI datasheet.pdf