KEMET T496X476M020AS
T496X476M020AS picture photo
Mfg. Part Number
T496X476M020AS
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
T496X476M020AS.pdf
Availability of T496X476M020AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T496X476M020AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T496X476M020AS
Internal Part NumberEIS-T496X476M020AS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT496
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T496X476M020AS
Related LinksT496X47, T496X476M020AS Datasheet, KEMET Distributor
T496X476M020AS Details Description
Related parts for T496X476M020AS
CERAMIC RESONATOR 500 KHZ datasheet.pdf
THERMISTOR 220 OHM NTC 0805 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
GUIDE RECEP MOD PRESS PE-G 12MM datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 1 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CHISEL 30 1.60MM datasheet.pdf